Regularny przegląd techniczny dachu i profesjonalnie przeprowadzone czyszczenie pokrycia dachowego ma na celu przywrócenie jego atrakcyjnego wyglądu i zabezpieczenie go przed wszelkimi uszkodzeniami. Zastanawiasz się jak często powinno się czyścić dach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Zabrudzenia pokryć dachowych 

Każdy dach jest narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń komunikacyjnych, roślinnych, zwierzęcych czy temperatur i wilgoci. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd dachu, ale przyczyniają się także do powstawania drobnych uszkodzeń, pęknięć czy korozji. Do najczęstszych zanieczyszczeń jakie osadzają się na dachu należą: kurz, pyłki roślin, mchy, glony i porosty, odchody ptaków, liście, sadze z komina, spaliny, zanieczyszczenia emisyjne czy inne zanieczyszczenia przenoszone przez wiatr lub deszcz. 

Monitoring stanu technicznego dachu

Kontrola stanu technicznego dachu powinna być wykonywana regularnie. Pobieżnych przeglądów można dokonać raz w roku, natomiast przynajmniej raz na 5 lat warto przeprowadzić gruntowny monitoring. Polega on na dokładnym obejrzeniu dachu, sprawdzeniu koloru, ustaleniu ewentualnych przebarwień, pęknięć i uszkodzeń pokrycia dachowego. Należy sprawdzić czy na dachu nie pojawiła się rdza, pokrycie nie kruszy się ani nie ma ubytków oraz w jakim stanie jest powłoka izolacyjna dachu. Taki przegląd stanu technicznego daje możliwość wykrycia na możliwie jak najwczęśniejszym etapie rozwoju mchów czy porostów i osadzania innego rodzaju zabrudzeń. Ze szczególną dokładnością sprawdza się wszystkie krawędzie dachu i jego załamania, okolice okien dachowych, a także system rynnowy. W przypadku odkrycia usterek, jest możliwość jak najszybszej reakcji – wymiana uszkodzonej dachówki, malowanie odprysków farby lub uzupełnienie powłoki impregnacyjnej, miejscowe usunięcie mchu lub rodzaju innego zabrudzenia.

Jakie dachy wymagają częstszego czyszczenia

Na odporność dachu na osadzające się zanieczyszczenia ma wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest położenie budynku. Domy znajdujące się na terenach wilgotnych, zacienionych, w pobliżu akwenów wodnych są bardziej narażone na porastanie mchem. Na pokryciach dachowych budynków w pobliżu stref przemysłowych, w miastach, przy drogach szybkiego ruchu prędzej osadza się kurz, smog, zanieczyszczenia komunikacyjne. Dachy o porowatej powierzchni są mniej odporne na zanieczyszczenia niż gładkie dachówki glazurowane, których powierzchnia jest śliska. Na dachu matowym, chropowatym brud, zanieczyszczenia atmosferyczne, komunikacyjne, a także mchy czy porosty łatwiej się osadzają (mchom czy porostom zdecydowanie łatwiej się rozrastać).

Częstotliwość mycia dachu

Nie da się jednoznacznie określić jak często należy czyścić dach. Ma na to wpływ wiele czynników m. in. rodzaj pokrycia dachowego, położenie geograficzne budynku i panujący mikroklimat, stopień nasłonecznienia, ilość zanieczyszczeń komunikacyjnych czy sposób ogrzewania domu. Każdy producent pokryć dachowy podaje przybliżony, zalecany okres dotyczący częstotliwości mycia dachu. Można przyjąć, że optymalnie będzie wykonywać tą czynność co ok. 5-10 lat. Warto pamiętać o corocznych przeglądach stanu technicznego dachu, które pozwolą szybko wykryć ewentualne uszkodzenia i ich naprawę. 

Czyszczenie dachu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje nie tylko odpowiednim sprzętem i środkami czyszczącymi, ale też wiedzą i niezbędnym doświadczeniem. Aby efekt czystego dachu pozostał na dłużej, należy pamiętać także o impregnacji pokrycia dachowego.