Wszystkie rodzaje pokryć dachowych narażone są na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które osiadają na powierzchni dachu. Czyszczenie dachu pozwala nie tylko zadbać o jego estetyczny wygląd, ale ma przede wszystkim na celu usunięcie zabrudzeń, które mogą przyczyniać się do pogarszania stanu technicznego dachu. Dowiedz się więcej na temat mycia dachu i przekonaj się czy warto w tej kwestii skorzystać z usług profesjonalistów czy może lepiej zająć się tym samemu!

Zanieczyszczenia pokryć dachowych – skąd się biorą na naszych dachach

Na dachu każdego dnia osadzają się różnego rodzaju zabrudzenia. Kurz, pyły, odchody ptaków, glony, porosty czy mchy, a także zanieczyszczenia komunikacyjne, atmosferyczne i sadze z kominów nie tylko psują wizualny efekt pokrycia dachowego, ale w dłuższej perspektywie czasu przyczyniają się do degradacji dachu. 

Do powstawania zabrudzeń na dachu w dużym stopniu przyczynia się lokalizacja domu. Jeśli jest on położony na zacienionych, zalesionych czy wilgotnych terenach, dach szybciej zaczynają pokrywać mchy, z kolei bliskość dróg szybkiego ruchu to więcej zanieczyszczeń komunikacyjnych. 

Na podatność pokrycia dachowego na zabrudzenia czy porastanie mchami, glonami czy porostami, oprócz lokalizacji ma wpływ rodzaj wybranego materiału na dach. Pokrycia dachowe różnią się od siebie m. in. budową powierzchni. Dachówki cementowe czy naturalne o chropowatej lub matowej powierzchni stanowią dobre podłoże do osadzania się zanieczyszczeń na dachu (zabrudzenia łatwo zatrzymują się na chropowatej powierzchni), stanowią one także lepsze podłoże do rozwoju mchów czy porostów. Taki rodzaj dachu zwłaszcza jeśli nie jest impregnowany, nie tylko szybciej “przyciąga zabrudzenia”, ale też jest trudniejszy do wyczyszczenia. Najlepsze efekty ochronne przed różnego rodzaju porostami, kurzem czy zabrudzeniami atmosferycznymi mają dachówki ceramiczne o gładkiej glazurowanej powierzchni. Są one nazywane dachówkami samoczyszczącymi – efekt czystego dachu utrzymuje się o wiele dłużej. Śliskiej i gładka powiedzenia jest bardziej odporna na mchy i glony.

Czyszczenie dachu – jaki efekt pozwala uzyskać

Czyszczenie dachówki pozwala usunąć zgromadzone na pokryciu dachowym zabrudzenia. Pozwala to osiągnąć nie tylko lepszy efekt wizualny, ale przede wszystkim chroni dach przed  uszkodzeniem struktury (obniżenie jakości i wytrzymałości dachu, korozja). Dach, nawet wieloletni, po ciśnieniowym czyszczeniu będzie wyglądał jak nowy. Ponadto impregnacja wykonana po umyciu dachu pozwala na uzyskanie efektu mokrej dachówki – stwarza ochronę przed mrozami, działaniem promieni UV, zabezpiecza przed deszczem i zanieczyszczeniami.

Czyszczenie dachu – samodzielnie czy przez profesjonalistów

Samodzielne czyszczenie dachu może mieć swoje plusy i minusy, jednak nie każdy jest w stanie się tego podjąć. Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni sprzęt do mycia oraz specjalistyczne środki czyszczące. Zwykła myjka ciśnieniowa może spłukać z dachu wierzchnią warstwę kurzu lub pyłu, ale nie poradzi sobie z trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami. Drugą ważną kwestią przy samodzielnym myciu dachu jest sprzęt zabezpieczający. Czyszczenie dachu to czynność niebezpieczna, wymagająca nie tylko odpowiedniej wiedzy i urządzeń czyszczących ale przede wszystkim doświadczenia. Nie ma sensu ryzykować swoim bezpieczeństwem!

Firma zajmująca się myciem dachu wykona taką  usługę profesjonalnie, szybciej i dokładniej. Pracownicy posiadają najwyższej jakości sprzęt czyszczący pod ciśnieniem oraz specjalne preparaty i środki czyszczące. Bezbłędnie dobiorą właściwą metodę czyszczenia w zależności od rodzaju zanieczyszczeń i stopnia zabrudzenia pokrycia dachowego. Ponadto są przeszkoleni i wyposażeni w sprzęt alpinistyczny, który umożliwi im wykonanie tej pracy sprawnie i z zachowaniem bezpieczeństwa. Korzystając z usług profesjonalistów, jak firma Czyści Bruk, możesz mieć pewność że twój dach zostanie nie tylko właściwie i dokładnie wyczyszczony, ale i zaimpregnowany, co stworzy barierę ochronną przed zabrudzeniami na kolejne lata!