Niezależnie od tego z czego wykonane jest pokrycie dachowe warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która ma na celu uchronić dach przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń, wydłużyć jego żywotność i zachować estetyczny wygląd. Do podstawowych czynności, o których należy pamiętać w tej profilaktyce jest sprawdzanie stanu technicznego dachu (najlepiej co roku), czyszczenie dachu oraz jego impregnacja. Choć ta ostatnia czynność jest bardzo często pomijana, nie należy o niej zapominać. Dlaczego? Dowiedz się więcej na temat impregnacji dachu i poznaj zalety tego rozwiązania!

Pielęgnacja dachu – lepszy wygląd i stan techniczny

Każdy rodzaj pokrycia dachowego jest narażony na szkodliwe działanie osiadających na nim zanieczyszczeń. Kurz, zanieczyszczenia komunikacyjne i atmosferyczne, odchody ptaków, a także mchy, glony i porosty nie tylko wpływają negatywnie na wygląd pokrycia dachowego, ale mogą przyczynić się do szybszej degradacji dachu. Zmiany temperatur, działanie wilgoci, uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do powstania rys, szczelin i innych uszkodzeń, które osłabiają strukturę materiału, z którego wykonany jest dach. Zbierające się w takich punktach zanieczyszczenia mogą ten stan pogłębiać. Coroczne oględziny dachu wykonane przez profesjonalną firmę, mają na celu stwierdzenie lub wykluczenie takich uszkodzeń, a w razie pojawienia się, dają możliwość szybkiej reakcji i likwidacji usterki. Czyszczenie dachu z użyciem specjalistycznych środków czyszczących i odpowiednio dobraną metodą mycia, pozwala na pozbycie się wszelkich zabrudzeń z powłoki dachu (nie tylko tych powierzchownych). Dzięki profesjonalnemu czyszczeniu dachu, odzyska on piękny wygląd, a impregnacja stworzy warstwę ochronną zabezpieczającą przed osadzaniem się kolejnych zabrudzeń.

Impregnacja dachu – jakie jest jej zadanie

Impregnacja dachu polega na nałożeniu specjalnego preparatu ochronnego na uprzednio wyczyszczony dach. Środek impregnujący stworzy niewidzialną powłokę, która będzie chroniła pokrycie dachowe przed wodą, temperaturami czy zabrudzeniami. Takie rozwiązanie daje gwarancję zwiększonej ochrony dachu przed zanieczyszczeniami i jego degradacją nawet na kilka lat. 

Zalety impregnacji dachu

  • wilgoć nie wnika w głąb dachówki (ochrona przed korozją)
  • ochrona przed niszczeniem pokrycia dachowego wskutek zmiennych temperatur i promieni UV
  • pokrycie dachowe jest bardziej odporne na pojawianie się pęknięć i szczelin
  • impregnat tworzy warstwę ochronną przed grzybami, porostami i mchami (gładka i śliska powierzchnia dachówki uniemożliwia zakorzenienie się mchów)
  • środki impregnujące działają biobójczo
  • zanieczyszczenia atmosferyczne i komunikacyjne nie przyczepiają się do powierzchni dachówki 

Impregnacja dachówki – co warto wiedzieć

Impregnację pokrycia dachowego warto powierzyć profesjonalnej firmie, która uprzednio dokładnie wyczyści cały dach, a następnie wybierze odpowiedni rodzaj środka impregnującego. W ten sposób można mieć pewność, że czynność ta została wykonana dokładnie i z wykorzystaniem najwyższej jakości preparatu. Jeżeli dachówka, którą został pokryty dach nie została zaimpregnowana w trakcie produkcji, zabieg ten warto wykonać bezpośrednio po położeniu dachu. Proces impregnowania dachu najlepiej powtarzać co kilka lat, poprzedzając go wcześniejszym myciem pokrycia dachowego. W ten sposób nie tylko zadbasz o swój dach chroniąc go przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń i uszkodzeniami, ale też zadbasz o piękny wygląd swojego dachu na długie lata.