Dach budynku jest każdego dnia wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, ale także narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Wszystkie czynniki zewnętrzne przyczyniają się do pogarszania wyglądu pokrycia dachowego i mogą uszkadzać jego strukturę skracając tym samym żywotność dachu. Dowiedz się, jakie zanieczyszczenia najczęściej występują na pokryciach dachowych oraz jak je skutecznie usunąć!
Z jakimi zanieczyszczeniami dachu mamy najczęściej do czynienia
Jednymi z najczęściej występujących zanieczyszczeń pokryć dachowych są:
- mchy
- porosty
- glony
- kurz
- zanieczyszczenia atmosferyczne, komunikacyjne i przemysłowe
- sadze
- liście, gałęzie
- odchody ptaków
Zbierają się one przeważnie w szczelinach, w miejscach, w których łatwiej im się zahaczyć – na załamaniach dachu, przy kominach, oknach dachowych. Wraz z wilgocią wnikają w pęknięcia dachówek lub blachy przyczyniając się do degradacji struktury dachu.
Usuwanie zanieczyszczeń z dachu – dlaczego to ważne
Nowoczesne pokrycia dachowe są bardziej odporne na osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń, jednak raz na jakiś czas każdy dach wymaga profesjonalnego czyszczenia. Różne rodzaje zanieczyszczeń, zmienne (czasem bardzo trudne) warunki atmosferyczne czy temperatura negatywnie oddziaływują na pokrycia dachowe uszkadzając ich strukturę i osłabiając wytrzymałość. Zaniedbanie regularnych przeglądów dachu oraz profesjonalnego czyszczenia może doprowadzić do następstw wiążących się z dużo wyższymi kosztami niż samo mycie dachu. Zabrudzenia odkładające się na dachu z roku na rok tworzą powłokę trudną do usunięcia. Jedynie systematyczne pozbywanie się zanieczyszczeń oraz impregnacja dachu odpowiednimi środkami może zapobiec kolejnym zabrudzeniom i niszczeniu dachu.
Jak usunąć zanieczyszczenia z pokrycia dachowego
Wiele osób podejmuje się czyszczenia dachu samodzielnie z wykorzystaniem myjek ciśnieniowych. Jest to sposób na doraźne opłukanie dachu z powierzchownej warstwy brudu czy kurzu, jednak nie jest to rozwiązanie dobre na dłuższą metę. Samodzielne czyszczenie dachu jest mało efektywne i niebezpieczne (brak wiedzy, doświadczenia, sprzętu i zabezpieczeń). Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie w tej kwestii na profesjonalną firmę, która przede wszystkim dysponuje odpowiednim sprzętem do czyszczenia, sprzętem alpinistycznym gwarantującym bezpieczeństwo i umiejętnościami. Specjalista potrafi bezbłędnie ocenić stopień i rodzaj zabrudzenia dachu oraz idealnie dobrać właściwy środek czyszczący, biobójczy i grzybobójczy, a także metodę czyszczenia. W przypadku mchu czy porostów ważne jest dokładne usunięcie z dachu całego systemu korzeniowego, dzięki czemu zapobiegnie się ponownemu jego narastaniu.
Poza czyszczeniem dachu, ważnym elementem zapobiegania osadzania się zabrudzeń na pokryciu dachowym jest jego impregnacja. Odpowiedni środek impregnujący tworzy na umytej dachówce powłokę ochronną i zapobiegającą szybkiemu osadzaniu się zanieczyszczeń różnego rodzaju, działaniu wilgoci i skrajnych temperatur. Dzięki niemu dachówka zyskuje właściwości samooczyszczające się.