Elewacja to wizytówka każdego domu. Jest tym, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Poza funkcją estetyczną pełni również rolę izolacji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dlaczego warto dbać o wygląd i jak najlepszy stan elewacji budynku? Jak ją czyścić, by zachwycała swym nieskazitelnym wyglądem i niezawodnie pełniła swoją rolę? Dowiedz się więcej na ten temat!

Elewacja budynków – co ma wpływ na jej stan i wygląd

Zewnętrzna elewacja budynków każdego dnia narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia komunikacyjne, przemysłowe, budowlane, warunki atmosferyczne, teren na jakim położony jest budynek (zacieniona okolica, akweny wodne w pobliżu, drogi szybkiego ruchu), sadza z komina – to one najczęściej przyczyniają się nie tylko do pogorszenia wyglądu elewacji, ale także mogą wpływać negatywnie na jego strukturę. Rodzaj elewacji również pozostaje nie bez znaczenia. W zależności od użytych materiałów, ich jakości i sposobu wykonania elewacji będzie ona bardziej lub mniej odporna na zanieczyszczenia, zmiany w strukturze i pogorszenie stanu technicznego. Na zabrudzenia najbardziej podatne są elewacje o chropowatych, nierównych powierzchniach (brud łatwo na nich osiada). Częstszego mycia wymagać też będą jasne elewacje – zabrudzenia są na nich bardziej widoczne.

Metody czyszczenia elewacji

Sposobów na czyszczenie elewacji jest kilka. Dobiera się je w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia oraz od rodzaju samej elewacji. Samą ocenę, dobór właściwego sposobu mycia elewacji budynku, jak i wykonanie tej czynności najlepiej powierzyć specjalistom. Firmy oferujące usługę mycia elewacji posiadają nie tylko odpowiedni sprzęt i specjalistyczne środki czyszczące, ale także wiedzę i doświadczenie, a efekt takiej pracy będzie zdecydowanie lepszy i bardziej trwały niż samodzielne mycie ścian zewnętrznych.

Czyszczenie elewacji z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej

Mycie elewacji pod ciśnieniem to jeden z najpopularniejszych sposobów czyszczenia elewacji. W tym celu wykorzystuje się myjkę ciśnieniową, z której pomocą można usunąć nawet silne zabrudzenia. Profesjonalne myjki ciśnieniowe posiadają regulację mocy i siły natrysku, dzięki czemu można dostosować je odpowiednio do potrzeb podczas czyszczenia. W przypadku niewielkiego stopnia zabrudzenia może okazać się, że wystarczające będzie czyszczenia samą wodą, jeśli nie – dodaje się specjalistyczne środki do czyszczenia. Przed rozpoczęciem mycia należy odpowiednio dopasować siłę strumienia wody oraz jej temperaturę, tak by nie była za gorąca w stosunku do temperatury powietrza (i budynku), w przeciwnym razie może dojść do uszkodzeń tynku.

Mycie elewacji z wykorzystaniem specjalistycznych środków chemicznych

Silne zabrudzenia, które osadzają się na elewacji mogą być trudne do usunięcia samą wodą. W celu zwiększenia skuteczności procesu czyszczenia ścian zewnętrznych profesjonalne firmy wykorzystują specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone do elewacji. Dobiera się je w zależności od rodzaju materiału z którego wykonana jest elewacja, a także od rodzaju i stopnia zabrudzenia ścian zewnętrznych. Należy pamiętać o tym, że stosowanie środków chemicznych do czyszczenia na własną rękę może negatywnie wpłynąć na roślinność znajdująca się w pobliżu domu (chemia wnika w głąb ziem i może niszczyć rośliny). Należy wybierać środki czyszczące, które są naturalne. Ekologiczne preparaty do czyszczenia nie wpływają negatywnie na środowisko.

Niskociśnieniowe czyszczenie ścian zewnętrznych – piaskowanie elewacji

Używanie piasku to jedna z metod czyszczenia elewacji bez użycia chemii. Hydropiaskowanie polega na czyszczeniu ścian zewnętrznych pod wysokim ciśnieniem. Jest to skuteczny sposób pozwalający usunąć zabrudzenia z nawet wąskich szczelin. Zaleca się, aby mycie ścian zewnętrznych budynku tą metodą zlecać profesjonalistom, ponieważ nieumiejętnie wykonane piaskowanie może powodować zatykanie szczelin.