Wszystkie budynki są narażone na wpływ czynników środowiskowych, które mogą przyczyniać się do pogorszenia ich wyglądu czy stanu technicznego. Z upływem czasu na dachu, elewacji budynku czy kostce brukowej osadzają się zanieczyszczenia. Wilgoć, śnieg  i promienie UV także mają negatywny wpływ na te powierzchnie. Najlepszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń i przywrócenie dawnego wyglądu ścianom zewnętrznym, pokryciu dachowemu, podjazdom, tarasom czy chodnikom jest ich profesjonalne czyszczenie. Dowiedz się, jakie zanieczyszczenia najczęściej pojawiają się na dachu, elewacji i kostce brukowej i w jaki sposób mogą one oddziaływać na budynek. Sprawdź, jak je skutecznie usunąć!

Jakie zanieczyszczenia osadzają się na dachu, elewacji i kostce brukowej

Do zanieczyszczeń najczęściej występujących na dachu, elewacji czy kostce brukowej  należą kurz, zanieczyszczenia atmosferyczne i komunikacyjne (zwłaszcza, jeśli budynek jest usytuowany blisko ruchliwej drogi lub w mieście). Bardzo często na zewnętrznych powierzchniach budynku pojawiają się glony, porosty i mchy (domy usytuowane w miejscach zacienionych i wilgotnych są bardziej narażone na pojawienie się mchów). Na dachu czy kostce brukowej często można też spotkać zabrudzenia w postaci odchodów ptaków i innych zwierząt. Ponadto w przypadku dachu i ścian, do częstych zanieczyszczeń należą także sadze z komina, a w przypadku kostki brukowej – zanieczyszczenia poremontowe, budowlane, farby, smary, oleje i płyny samochodowe oraz chwasty, błoto czy zanieczyszczenia sezonowe.

Jaki wpływ mają zanieczyszczenia na powierzchnię dachu, elewacji czy kostki brukowej

Gromadzące się na pokryciu dachowym, ścianach budynku czy kostce brukowej zanieczyszczenia nie tylko wpływają na ogólną estetykę pogarszając wygląd, ale przyczyniają się także do degradacji. Wszelkie pęknięcia i szczeliny są idealnym miejscem, w których zbiera się brud i gromadzi wilgoć. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, mchów lub pojawieniu się korozji. Obciąża to strukturę dachu, tynków zewnętrznych czy kostki brukowej przyspieszając ich niszczenie i skracając żywotność.

Zanieczyszczenia najczęściej osadzają się w miejscach, w których łatwiej jest im się zaczepić – w zakamarkach, szczelinach, w pobliżu kominów, między dachówkami. Chropowata elewacja czy dachówka stanowi lepsze podłoże dla zabrudzeń (do gładkiej, śliskiej powierzchni zdecydowanie trudniej się przyczepić). W przypadku kostki brukowej, chwasty czy mchy najczęściej porastają szczeliny między kostką, a inne zabrudzenia wnikają w miejsca, w których są pęknięcia lub nawierzchnia jest uszkodzona.

Jak chronić dach, elewację i kostkę brukową przed zanieczyszczeniami

Zarówno dach, jak i kostka brukowa czy elewacja wymagają gruntownego odświeżenia co jakiś czas. Profesjonalnego czyszczenia nie jesteśmy w stanie zastąpić samodzielnym myciem. Przede wszystkim wymaga to odpowiedniej wiedzy, umiejętności, zabezpieczeń (w przypadku czyszczenia dachu przydaje się sprzęt alpinistyczny), specjalistycznych środków czyszczących i profesjonalnego sprzętu (zwykłe myjki typu kaercher mogą być za słabe). Aby skutecznie i trwale pozbyć się zabrudzeń, warto skorzystać z usług firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej, elewacji budynków i dachów. Ponadto po umyciu powierzchni zalecana jest jej impregnacja. Dzięki temu zabiegowi tworzy się warstwa ochronna, zabezpieczająca powierzchnię przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń.